Tab Article
Słowo "nadzieja" zrosło się na trwałe z postacia i dziełem ks. Józefa Tischnera. Mówiono o nim, ze jest "chodzaca nadzieja", a dobra aura, która roztaczał wokół siebie, znajdowała tez odbicie w jego tekstach, nawet tych najbardziej krytycznych.
Pierwszym zbiorem takich tekstów był tom esejów "Świat ludzkiej nadziei". Znalazł się w nim, m.in. słynny szkic o "chochole sarmackiej melancholii" (interpretowany jako tekst o polskiej skłonności do rozpamiętywania klęsk i czynienia z nich powodu do chwały), rozwazania o wolności i wychowaniu (czy mozna nauczyć wartości chrześcijańskich, tak jak się uczy dobrych nawyków), refleksje na temat obrazu Boga w filozofii współczesnej, a takze spostrzezenia dotyczace napięć między chrześcijaństwem a światem współczesnym. Czy nadzieja, która proponuje chrześcijaństwo, jest do pogodzenia z "nadziejami" obecnymi w tym świecie? Tischner twierdził, ze jest to mozliwe.
Ksiazka pozwala lepiej zrozumieć nie tylko jego filozofię, ale tez nasze współczesne dyskusje o przyszłości Polski, Kościoła i świata.