Tab Article
Jesienia 1944 Andrzej Borowiec, w dwóch lewych butach i lamowanym aksamitem smokingu, kulejac, wmaszerował do niemieckiego obozu jenieckiego. Trzy tygodnie wcześniej został dwukrotnie ranny. W obozie opatrzył go wzięty do niewoli brytyjski lekarz.
Andrzej, który właśnie skończył szesnaście lat, ocalał z powstania warszawskiego. Ubrany jak wielu powstańców w zdobyczna "panterkę" SS, przez dwa miesiace brał udział w krwawych walkach ulicznych w stolicy Polski. Walczył w Batalionie "Zośka", przezył koszmar kanałów.
Wspomnienia Andrzeja Borowca nie ograniczaja się wyłacznie do okresu powstania warszawskiego. Urodzony w 1928 roku, syn pułkownika Wojska Polskiego opisuje barwne dzieciństwo w latach trzydziestych, pierwsze dni wojny w oblęzonym Lwowie, wstapienie w szeregi konspiracji, udział w powstaniu i wreszcie krótki powojenny epizod tajnego emisariusza.
Dzięki tej niezwykłej relacji mozemy wraz z Autorem przezyć historię, poznać smak zwycięstw i gorycz klęski.
Chłopak z Warszawy to niezrównana opowieść o przetrwaniu i oporze podczas jednego z najbardziej wstrzasajacych wydarzeń drugiej wojny światowej, przywołana przez człowieka nalezacego do nielicznej juz grupy zyjacych weteranów heroicznego polskiego lata. Andrzej Borowiec dedykuje swoja ksiazkę wszystkim chłopakom z Warszawy - "szczególnie tym, którym nie dane było dorosnać".