Tab Article
Ku końcowi zblizał się piaty rok wojny. Na terytorium Rzeczypospolitej walczyły ze soba dwie armie totalitarnych państw, które wcześniej zaatakowały i podzieliły między siebie nasz kraj. Dowództwo polskiego podziemnego wojska uznało, ze w tej sytuacji trzeba rozpoczać w Warszawie powstanie.
- Jakimi siłami dysponowały walczace strony?
- Jak zyli i walczyli powstańcy przez dwa miesiace zmagań?
- Jaki był los cywilnych mieszkańców miasta?
- Kim byli ci, którzy utopili powstanie w morzu krwi?
- Jak wygladała i jakie znaczenie miała pomoc z zewnatrz dla powstania?
- Jaki jest bilans tego jednego z najbardziej niezwykłych wydarzeń w historii wojskowości?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań mozna znaleźć, czytajac tę poruszajaca ksiazkę. Ukazuje ona swego rodzaju panoramę Powstania Warszawskiego, utkana z dziesiatek znaczacych epizodów. Opowiada o mieście, które walczyło i umierało. O bohaterstwie i wytrwałości warszawskich powstańców i cywilów, ale i o łzach, które na ich twarzach mieszały się z popiołem z palacych się domów. To wielobarwny załobny fresk poświęcony zamienionemu w morze ruin miastu i ludziom, którzy niemal bezbronni przez dwa miesiace powstrzymywali regularne, doskonale uzbrojone jednostki wroga.
Andrzej Solak jest absolwentem historii UJ, dziennikarzem, autorem kilku ksiazek, w tym wydanych w Wydawnictwie eSPe Kresów w płomieniach, Modlitwy mieczy i Męczenników katolickich ostatniego stulecia.