Kategoria: Literatura dziecieca

Co to jest
Ekologia energia odnawialna ocieplenie klimatu recykling
*

  • Autor / Author: Various Authors
  • Wydawnictwo / Publisher: Arkady , 2014
  • Data wydania / Year publisher: 2014
  • ISBN: 978-83-213-4840-7
  • Strony, Oprawa / Pages, Cover: 88, miekka oprawa
  • Dostawa: Normalna
$14.41 $16.95 15%
Qty

Tab Article

Ekologia, energia odnawialna, ocieplenie klimatu, recykling - to kolejna ksiazka z serii "Co to jest?" wprowadzajaca dzieci w świat nauki poprzez zabawę i proste doświadczenia, dzięki którym moga łatwiej zrozumieć zjawiska zachodzace w otaczajacym świecie i zaobserwować ich zastosowanie w zyciu codziennym. Budzi w dziecku ciekawość świata i przemienia je w prawdziwego odkrywcę. Tom ten odpowiada m.in. na pytania: co to jest dziura ozonowa, ocieplenie klimatu, powiększanie się obszarów pustynnych, kwaśne deszcze... Nasza planeta jest stale zagrozona. Ale co to dokładnie jest zanieczyszczenie środowiska? Ile gatunków zwierzat i roślin ginie co roku? Czy energia nuklearna jest niebezpieczna? Co mozna zrobić, zeby wstrzymać proces niszczacy Ziemię? Autorzy podkreślaja, jak wazne jest zycie na Ziemi i dlaczego nalezy je chronić. Proponuja 15 doświadczeń wyjaśniajacych zagadnienia z dziedziny ekologii, energii odnawialnej, ocieplenia klimatu i recyklingu. W ochronie środowiska naturalnego podaja przykład właśnie z dziedziny recyklingu. Na poczatku pytaja czytelnika, czy wie, ze "wyrzucona na polu, czy w lesie plastikowa butelka potrzebuje od 100 do 1000 lat, zeby ulec rozkładowi! Oznacza to, ze nie jest biodegradowalna: takie właśnie odpady zaśmiecaja nasza planetę".  Dla rozumienia tej tego zjawiska proponuja następujace doświadczenie, w którym mozna wykorzystać:  śliwkę (lub inny owoc z cienka skórka), nóz, doniczkę lub skrzynkę z ziemia i pusta plastikowa butelkę. Następnie nalezy:
1. Poprosić kogoś dorosłego o przekrojenie śliwki na pół. Usunać pestkę. Jedna połówkę zakopać w doniczce z  ziemia. Druga mozna zjeść!
2. Włozyć plastikowa butelkę do doniczki obok śliwki.
3. Następnego dnia zobaczyć co się dzieje w doniczce.

Czy śliwka zmieniła się? A butelka? Kazdego ranka przez tydzień sprawdzać, jak się zmieniaja. Jak mamy cierpliwość, mozemy prowadzić swoje obserwacje jeszcze dłuzej. Otóz zakopana w ziemi śliwka wiotczeje i zmienia się. Wszystkie zywe istoty po śmierci ulegaja rozkładowi. Wówczas inne zywe istoty -  zwierzęta, grzyby, małe robaczki, bakterie - zywia się ich ciałami... Dzięki takiemu naturalnemu recyklingowi zwłoki nie gromadza się na Ziemi. W przeciwieństwie do śliwki plastikowa butelka nie zmienia się. Podobnie jak metal, szkło czy kamień, plastik nie jest zywy więc nie umiera i niełatwo się rozkłada. Nie jest tez naturalny, jak kamień, więc ingeruje w środowisko i zaśmieca je...