Kategoria: Historia

Zycie codzienne arystokracji

  • Autor / Author: Maja Lozinska
  • Wydawnictwo / Publisher: PWN 2013
  • Data wydania / Year publisher: 2013
  • ISBN: 978-83-7705-389-8
  • Strony, Oprawa / Pages, Cover: 296 twarda oprawa
  • Dostawa: Normalna
$38.21 $44.95 15%
Qty

Tab Article

Fascynujaca opowieść o codziennym zyciu polskiej arystokracji w XIX i XX wieku az do końca lat międzywojennych.

Arystokracja, niegdyś szczególnie uprzywilejowana warstwa polskiego społeczeństwa, zawsze budziła powszechne zainteresowanie. Szczyciła się kultywowaniem dobrych obyczajów i wielowiekowych rodowych tradycji. Arystokratyczne pochodzenie dla jednych było zaszczytne i nobilitujace - bajeczne fortuny, międzynarodowe koligacje, wystawne zycie, przynalezność do elity; dla drugich stanowiło brzemię - obowiazki wobec własnego rodu i kraju, konwenanse, ograniczenia...

Autorzy ksiazki "życie codzienne arystokracji" zapraszaja do najwspanialszych magnackich siedzib - Łańcuta, Rogalina, Nieborowa czy Nieświeza. Opowiadaja o prywatnym zyciu, upodobaniach i zajęciach ich mieszkańców. Zabieraja czytelnika w nostalgiczna podróz, dzięki której moze towarzyszyć przy narodzinach potomków znamienitych rodów, zajrzeć do pałacowych jadalni, gościć na ślubach i hucznych weselach. Szczególnie ciekawe były rozrywki arystokracji: wystawne bale, polowania i jeździeckie eskapady... To w arystokratycznych siedzibach powstawały pierwsze w Polsce korty tenisowe, a w garazach - jak w rezydencji w Jabłonnie - mozna było zobaczyć wyścigowe automobile.

Bijacym sercem rodu była siedziba, gdzie gromadzili się blizsi i dalsi krewni. Celebrowano tam spotkania z okazji uroczystości rodzinnych, świat kościelnych, a takze zimowych i letnich wakacji. Jej charakter podkreślały bogate zbiory malarstwa i kolekcje ksiazek, które - jak w przypadku Ossolińskich czy Raczyńskich - przeszły później w ręce państwa.

W ksiazce "życie codzienne arystokracji" Maja i Jan Łozińscy z nostalgia pochylaja się nad światem, który przeminał. Wykorzystuja przy tym bogactwo materiałów źródłowych - wspomnień, dzienników, listów. Na uwagę zasługuje takze wyjatkowa oprawa ilustracyjna publikacji, oparta przede wszystkim na fotografiach pochodzacych z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Maja i Jan Łozińscy od lat z wielka pasja zajmuja się badaniem tradycji i historii polskiej obyczajowości na przestrzeni wieków. Sa autorami takich ksiazek jak: "Historia polskiego smaku", "W przedwojennej Polsce", "W ziemiańskim dworze", "Smaki dwudziestolecia" czy "Narty. Dancing. Brydz. W kurortach Drugiej Rzeczypospolitej".