Tab Article
Nieznane teksty ks. Józefa Tischnera, które pokazuja, ze świat moze być lepszy niz myślisz.
Świat jest trudny, mamy za soba bolesna historię, a przed soba niepewna przyszłość. Tym, co nas moze przeprowadzić między jednym a drugim, jest nadzieja, która pomaga nam dokonywać właściwych wyborów. Nadzieja, zaufanie, przekonanie, ze dobro tez bywa silne, wiara, ze wolność jest mozliwa i ze nie zalezy tylko od innych, ale od nas samych.
Ludzie biegaja za rozmaitymi nadziejami. Jak sprawić, zeby umieli odróznić nadzieję rzetelna od tej, która jest tylko iluzja i prowadzi ich ku klęsce? Jaka rolę w kształtowaniu naszej nadziei odgrywa religia? Czy dziś sprzyja ona nadziei rzetelnej, czy wspiera iluzje? I co zrobić, aby ludzie w imię rozbieznych nadziei nie toczyli ze soba wojen na słowa?
Nadzieja nie jest po prostu optymizmem. Jest raczej wiara - ze człowiek będzie umiał rozwiazywać spory, które sam tworzy, ze wyjdzie z nich madrzejszy, ze w ostateczności nawet jego gniew okaze się twórczy. Na czym opiera się ta wiara? U Tischnera ma ona fundament w religii - ale tez w przekonaniu o dobrej woli, która mieszka w kazdym człowieku. Nie jest nadzieja wmawianie sobie, ze `wszystko będzie dobrze`. Nadzieja nie jest naiwnościa, wie, ze nic na tym świecie nie przychodzi bez wysiłku. Patrzy ona na przykład tych, którzy wcześniej mieli nadzieję i którzy według niej zyli. Z nadziei wyrastała ich zdolność do poświęceń, do wyrzeczenia się siebie, do heroizmu.
To nadzieje - rzetelne nadzieje - buduja trwała wspólnotę, nie lęki ani miłe dla ucha zaklęcia. I o tym właśnie między innymi opowiada ta ksiazka. Wojciech Bonowicz, posłowie
Ks. Józef Tischner (1931-2000) - ksiadz, filozof, publicysta. Profesor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, współzałozyciel wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku. Kawaler Orderu Orła Białego.