Tab Article
- Panie Włodzimierzu, sensacja! W Hamburgu wypłynęła `żydówka z pomarańczami!`.
Tak zaczyna się ta ksiazka, ale tez sensacyjna historia odzyskania zagrabionego w czasie wojny arcydzieła Aleksandra Gierymskiego. W `Uprowadzeniu Madonny` Włodzimierz Kalicki i Monika Kuhnke opowiadaja bowiem nie tylko fascynujace losy bezcennych skarbów z polskich kolekcji zagrabionych nam przez nazistów i Armię Czerwona. Często to oni sami, obok dzieł Matejki, Rafaela, Batoniego, sa bohaterami tych opowieści. Łowcami skarbów, którzy sprawiaja, ze wracaja do nas obrazy majace zniknać w muzeach na chwałę Tysiacletniej Rzeszy i w kolekcjach nazistowskich dygnitarzy. Wiele zagrabionych dzieł wciaz pozostaje jednak w ukryciu. Dlatego ciag dalszy tej historii nastapi.
Włodzimierz Kalicki - z wykształcenia cybernetyk, z zawodu reporter zwiazany od pierwszego numeru z `Gazeta Wyborcza`. Zyskał sławę jako tropiciel dzieł sztuki zagrabionych przez nazistów oraz publikowanych w "Duzym Formacie" felietonów z cyklu `Zdarzyło się dzisiaj`. Autor ksiazek `W domu smoka` (1998), `Powrót do Sulejówka` (2002), `Ostatni jeniec wielkiej wojny` (2002), `Zdarzyło się` (2014).
dr Monika Kuhnke - historyk sztuki, prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki, od lat 90. zaangazowana w rewindykację do Polski dzieł sztuki i pamiatek historycznych wywiezionych w okresie II wojny światowej; autorka kilkudziesięciu artykułów oraz publikacji dotyczacych problematyki strat wojennych. zastępca pełnomocnika ministra spraw zagranicznych do spraw restytucji dóbr kultury.