SEARCH
Phone orders. Call: 773.282.4222

Czytelnictwo w USA - Waszyngton z najlepszym wynikiem PAP 1/17/2011 12:00:00 AM Zródło: www.rynek-ksiazki.pl
Jak wynika z corocznych badań naukowców z Central Connecticut State University, najwyższy poziom czytelnictwa w Stanach Zjednoczonych w 2010 roku mieli mieszkańcy Waszyngtonu. O pozycji w rankingu decydowała dostępność do bibliotek, liczba wypożyczanych w nich książek, sprzedaż w księgarniach, cyrkulacja prasy i liczba publikacji najróżniejszych periodyków.

W najnowszym zestawieniu Waszyngton wyprzedził Seattle, które w poprzednich latach czterokrotnie znajdowało się na pierwszym miejscu.
Z raportu wynika natomiast, że duże problemy z czytelnictwem ma Kalifornia. Położone w tym zachodnim stanie Stockton znalazło się na ostatnim miejscu zestawienia, natomiast Los Angeles zajęło pozycję 61.

Z porównania najnowszych i historycznych wyników badań wynika wyraźny spadek czytelnictwa gazet. W 2003 roku kiedy opublikowano pierwszy ranking, prawie 55 proc. mieszkańców największych amerykańskich miast w ciągu tygodnia czytało gazety. W niedzielę odsetek ten wzrastał do 75 proc. Obecnie tylko jedna trzecia mieszkańców czyta gazety w dni pracy, a w niedzielę jest to 50 proc. Największy spadek czytelnictwa prasy odnotowano w Atlancie, Bostonie i Miami.

W ranking najbardziej oczytanych miast w bada się ośrodki z populacją 250 tys. mieszkańców i większą. W 2010 roku w pierwszej dziesiątce znalazły się: Waszyngton, Seattle, Minneapolis, Atlanta, Pittsburgh, San Francisco, St. Paul, Denver, Portland, St. Luis.źródło informacji: http://www.rynek-ksiazki.pl, dodano 17.01.2011