SEARCH
Phone orders. Call: 773.282.4222

"Cmentarz w Pradze" Umberto Eco Aleksander Kaczorowski Zródło: Newsweek.pl

Umberto Eco w swoim najnowszym szpiegowskim kryminale tropi genezę "Protokołów mędrców Syjonu" - jednej z najbardziej śmiercionośnych książek w dziejach świata.


W tej historii roi się od podwójnych agentów i międzynarodowych szpiegów, hochsztaplerów i plagiatorów, przebiegłych jezuitów i masonów, satanistów w księżowskich sutannach i rosyjskich mistyków w łapciach, koronowanych głów i zamachowców--samobójców, a także całej masy wielbicieli i twórców teorii spiskowych. "Protokoły" - rzekomy dokument opisujący plany osiągnięcia przez Żydów globalnej dominacji - były ulubioną lekturą Adolfa Hitlera i ostatniej rosyjskiej carycy. Henry Ford na własny koszt wydrukował i rozdał pół miliona egzemplarzy. Współcześnie w ich autentyczność wierzą m.in. prezydent Iranu Mahmud Ahmadinedżad, członkowie palestyńskiego Hamasu i terroryści z Al-Kaidy. To lektura obowiązkowa antysemitów nie tylko w krajach arabskich czy w Ameryce Południowej, lecz także w egzotycznej Japonii.


 
Foto: Onet
"Cmentarz w Pradze"

W Europie i Ameryce, które doświadczyły okrucieństw II wojny światowej, już tylko skończeni idioci sięgają po "Protokoły". Na Zachodzie cieszą się wzięciem dzieła w rodzaju "Kodu da Vinci", w którym role szwarccharakterów przypadły członkom katolickiej organizacji Opus Dei. Tym samym historia zatoczyła koło, gdyż negatywnymi bohaterami pierwowzoru "Protokołów" byli jezuici. O czym przypomina w najnowszej powieści "Cmentarz w Pradze" wybitny włoski literaturoznawca i powieściopisarz Umberto Eco.


Z piekła rodem


W połowie XIX wieku to właśnie członkom Towarzystwa Jezusowego, powołanego wszak do walki z reformacją i wolnościowymi trendami, przypisywano wszystkie najgorsze cechy i niecne zamiary. Eugeniusz Sue, najpoczytniejszy pisarz francuski pierwszej połowy XIX wieku, trafił w gusta całej postępowej Europy, gdy w powieści "Ludzkie tajemnice"(1849-1856) przedstawił przerażającą wizję spisku jezuitów, mającego na celu zdławienie idei wolności, równości i braterstwa.


Ta wizja tak zachwyciła paryskiego satyryka Maurycego Joly’ego, że ten słowo w słowo przepisał z niej co bardziej malownicze fragmenty i wykorzystał kilka lat później w książce "Rozmowy w piekle między Machiavellim i Monteskiuszem" (1864). Jej negatywnym bohaterem był ówczesny autorytarny władca Francji, cesarz Napoleon III, więc dzieło skonfiskowano, zaś autor spędził kilka lat w więzieniu. Wszystkie egzemplarze książki uległy zniszczeniu. A raczej, jak dowiódł w roku 1921 konstantynopolski korespondent dziennika "The Times" - prawie wszystkie.


Niccolo Machiavelli, autor powszechnie znanej maksymy, że cel uświęca środki, występuje w dziele Joly’ego jako rzecznik wszelkiej maści uzurpatorów, marzących o niepodzielnej władzy. To właśnie obszerne fragmenty jego wypowiedzi, w których tłumaczy, w jaki sposób grupa spiskowców jest w stanie zdestabilizować istniejący system polityczny i gospodarczy i ustanowić na jego gruzach dyktaturę, sprawiły, że kilka egzemplarzy zakazanej książki zachowało się w archiwach francuskiej tajnej policji. Tego rodzaju materiał po odpowiednim spreparowaniu można było przecież wykorzystać przeciwko dowolnej grupie obywateli, przypisując im jego autorstwo. Tak też się stało, ale nie we Francji, lecz w Rosji.


Spisek agentów


Te dwa kraje pod koniec XIX wieku zawiązały strategiczny sojusz, którego spoiwem była obawa przez potęgą militarną Niemiec i antysemityzm. We Francji kwintesencją tych dwóch fobii stała się afera Dreyfusa, oficera pochodzenia żydowskiego, oskarżonego o szpiegostwo na rzecz Prus. Dowody sfałszował francuski wywiad wojskowy.


Rosyjscy koledzy pozazdrościli sojusznikom sukcesu. Szef placówek zagranicznych ochrany, Piotr Raczkowski, zwrócił się do nich o pomoc w przygotowaniu podobnej afery antysemickiej w Rosji. Francuzi przypomnieli sobie wtedy o pamflecie Joly’ego i prawdopodobnie to oni zasugerowali, by autorstwo zawartej w nich spiskowej wizji dziejów przypisać Żydom


Podjął się tego agent ochrany Mathieu Gołowinski. Już w 1903 roku "Protokoły" ukazały się w czasopiśmie "Russkoje znamia", a dwa lata później, a więc już podczas rewolucji 1905 roku, w wydaniu książkowym. Z "Protokołów", rzekomo wykradzionych uczestnikom I Kongresu Syjonistycznego w Bazylei w 1897 roku, wynikało, że ruch rewolucyjny jest inspirowany przez Żydów i służy przejęciu przez nich władzy w Rosji, i w reszcie świata. Wkrótce doszło do pierwszych pogromów w zachodnich guberniach imperium rosyjskiego. Była to ledwie zapowiedź monstrualnych zbrodni, do jakich doszło na tych terenach niespełna 40 lat później.


Biblia antysemitów


Gdyby nie światowa kariera tej książki, prawdopodobnie nigdy nie doszłoby do Zagłady Żydów. W samej Rosji i Niemczech sprzedano miliony egzemplarzy, w ciągu kilkunastu lat przełożono ją na prawie wszystkie języki świata. Po jej lekturze każdy antysemita mógł z czystym sumieniem stwierdzić, że Żydzi sami są sobie winni. I że trzeba zrobić z nimi porządek, bo inaczej to oni zrobią porządek z nami, jak to zapowiedzieli w "Protokołach". A nawet przepowiedzieli, bo jak zauważyli sceptycy, jakimś cudem mowa w nich była również o tych wydarzeniach, które miały miejsce dopiero po sławetnym kongresie w Bazylei.


Żaden argument ani dowód nie był jednak w stanie przekonać zwolenników autentyczności "Protokołów". Nawet gdy brytyjski dziennikarz Philip Grave odnalazł - w wystawionych na sprzedaż rzeczach osobistych pewnego rosyjskiego emigranta w Turcji - ocalały egzemplarz pamfletu Joly’ego, i gdy udowodnił, że nie tylko został on niemal w całości przepisany przez nieznanego autora "Protokołów", lecz także - co więcej - w oryginalnym tekście nie ma choćby wzmianki o Żydach. Nawet wtedy odpowiedzią antysemitów było, że widocznie sam Joly był Żydem. Jak to bowiem ujął Adolf Hitler, najlepszym dowodem na autentyczność "Protokołów" jest fakt, że tak wielu Żydów stara się udowodnić coś wręcz przeciwnego.


Jadowity kwiat Pragi


A skąd praski cmentarz w tytule powieści Umberto Eco? Jednym z najbardziej absurdalnych motywów "Protokołów" jest scena sekretnego spotkania 12 rabinów na cmentarzu żydowskim w Pradze. Podczas takich narad, organizowanych raz na 200 lat, Żydzi mieliby ustalać przyszłe losy świata. Jak wszystkie wątki wykorzystane w "Protokołach", również ten został zaczerpnięty z innego źródła. W 1868 roku, a więc zaledwie cztery lata po publikacji pamfletu Joly’ego, ukazała się w Prusach powieść "Biarritz" autorstwa niejakiego sir Johna Retcliffa. Pod tym pseudonimem ukrywał się Hermann Goedsche, fałszerz, szalbierz, agent pruskiego wywiadu i płodny grafoman. W rozdziale zatytułowanym "Żydowski cmentarz w Pradze i Rada Przedstawicieli Dwunastu Plemion Izraela" opisał on tajną naradę rabinów zastanawiających się, jak przejąć władzę nad światem.


Jest to najsłynniejszy i najczęściej przytaczany motyw praski w literaturze światowej. Nie bez racji wybitny amerykański literaturoznawca Peter Demetz określił go jako "najjadowitszy kwiat Pragi magicznej". Właśnie na przełomie lat 60. i 70. XIX wieku zrodziła się bowiem legenda stolicy Czech, miasta mistyków i alchemików, rabbiego Loewa, Golema i cesarza Rudolfa II.


To wtedy podróżnicy z Anglii, Ameryki i Niemiec - a wśród nich takie sławy, jak słynna angielska pisarka George Eliot - odkryli żydowską dzielnicę w tym mieście, jedyną w Europie (poza Wenecją) zachowaną od czasów średniowiecza w niemal nienaruszonym stanie. Zachwyceni, stworzyli jeden z mitów literackich nowożytnej Europy, którego zwieńczeniem była pośmiertna kariera twórczości Franza Kafki. Oraz śmierć sześciu milionów Żydów, w tym sióstr autora "Procesu" zagazowanych w Auschwitz.


Umberto Eco "Cmentarz w Pradze", przekład Krzysztof Żaboklicki. Noir Sur Blanc