SEARCH
Phone orders. Call: 773.282.4222

Amerykański sen. Jaka jest cena za marzenia? Rafał Zychal 4/21/2019 12:00:00 AM Zródło: www.gazeta.pl
Na tzw Polakowie jedna rzecz nie zmieniła się w zasadzie od początku – wciąż króluje zasada: każdy orze, jak morze
Dorota Malesa w książce "Ameryka.pl - Opowieści o Polakach w USA" opisuje niebanalne losy Polaków w Stanach Zjednoczonych
Z jakimi problemami muszą się zmierzyć przedstawiciele Polonii w USA?

O czym marzyli? Co ich popchnęło do emigracji? Wreszcie, jaką cenę przyszło im zapłacić. Każdy z bohaterów, których losy opisuje Dorota Malesa ma swoją odpowiedź. Jej książka "Ameryka.pl Opowieści o Polakach w USA" to nie tylko przekrojowy opis naszych rodaków, którzy przez ostatnie lata zdecydowali się przenieść do USA. To również opowieść o tym, jak ta emigracja się zmienia. A najdobitniej widać to na przykładzie Chicago – od dekad będącego centrum Polonii w Stanach Zjednoczonych.
– Trzydzieści lat temu to było zupełnie inne miasto! Mała Polska na Milłokach. Restauracja na restauracji. A dziś tu zostaliśmy tylko my, drugie deli 2 Alex i jeszcze Bristol. A z restauracji tylko Czerwone Jabłuszko i Staropolska – wylicza pani Jagoda z "Kurowski Sausage Shop" przy 2976 N Milwaukee Avenue. To jeden z ostatnich biznesów garmażeryjnych w sercu Polish Village. I czytelny znak tego, jak to miejsce się zmieniło.

Emigracja kiedyś i emigracja dziś
Zmiany te widać też jeszcze w innym miejscu – w zawartości paczek, które Polonia wysyła swoim bliskim w kraju. Od lat specjalizuje się w tym firma Polamer. Słane za jej pośrednictwem, już od ponad czterech dekad, paczki są jak gigantyczne jajka niespodzianki. Teraz, gdy w Polsce na dobre zagościł kapitalizm i niczego nie brakuje, nadziewane nie tyle wedle potrzeb, co głównie wedle własnej fantazji.
Na tzw. Polakowie jedna rzecz nie zmieniła się w zasadzie od początku – wciąż króluje zasada: każdy orze, jak morze. Emigracyjna fala, jak przypomina autorka, ruszyła na dobre gdzieś w połowie XIX wieku - wtedy, wioska za wioską, płyną osoby szukających szczęścia za oceanem. Kuszą ich marzenia o dolarach, o bogactwie. Niestety, zwykle rozwiewają się już w momencie przybicia do brzegów Ameryki. Z różnych powodów, między innymi z takiego, że nasi do Stanów przybywają po prostu zbyt późno.


"Najczęściej do nowego kraju przybywają praktycznie bez grosza przy duszy. Z kilkunastoma dolarami w kieszeni, bez wyuczonego zawodu, nierzadko nawet bez umiejętności czytania i pisania trudno podbijać świat i stawać się rekinem biznesu czy osadnictwa. Nasi imigranci robią więc to, co pewnie każdy zrobiłby na ich miejscu" – dodaje.
To była dla nich prawdziwa droga w nieznane. Nie dziwi więc, że każde kolejne osoby, potem wręcz pokolenia, po prostu podążały śladami, które wydeptali inni. Trafiają do rodzin, sąsiadów, ich wiosek i wszędzie tam, gdzie są już polskie osady, kościoły czy szkoły. "Gdzie jest choć trochę jak w domu. A najbardziej jak w domu jest w Chicago" – pisze dalej Malesa. Tak wyglądały początki za Wielką Wodą.


Sebek wciąż szuka żony
A jak jest dziś? Z jakimi problemami muszą się zmierzyć przedstawiciele Polonii w USA? Sebek w Ameryce mieszka od dziewięciu lat. Żony szuka od siedmiu. Wciąż bez sukcesów. "Trudno uwierzyć, że żadna jeszcze się na niego nie skusiła. Na fotografiach widać trzydziestosiedmiolatka łączącego w jednej osobie chłopaka z sąsiedztwa z członkiem boysbandu (...) Poczynił obserwacje, przeanalizował sprawę i dziś mówi, że wszystkiemu winien przede wszystkim chicagowski system kastowy. Że na Jackowie jak w Indiach" – opisuje jego historię autorka
"Gdy zaczynam się zastanawiać, czy Sebek aby nie przesadza, jego słowa potwierdza mi jedna z lokalnych polskich dziennikarek: – Nikt nie powie ci tu tego wprost, ale to logiczne, że on nie ma żony i szybko nie znajdzie. Tutaj każdy lubi mówić wielkie słowa, ale to tak, jakby się dziwić, że w Warszawie żadna dziewczyna się nie kwapi, by wyjść za Wietnamczyka. Co to za prestiż?! Jakie bezpieczeństwo?! Nikt nie jest zainteresowany tym, by kogoś takiego dobrze poznać i może kiedyś pokochać. Sama jest mężatką. Wyszła za Amerykanina" - czytamy dalej.


"Na matrymonialnym rynku Chicagoistnieją oczywiście jeszcze Polki, które – jak Sebek – też są tu pierwszym amerykańskim pokoleniem. Te jednak również nie są zainteresowane. Nie dlatego, że Sebek miastowy i wykształcony. Wiedzą po prostu, że taki mąż nie zabierze ich nigdy do Meksyku na egzotyczny turnus all inclusive albo chociaż na wczasy we Władysławowie. Nie pójdzie do pracy w garniturze, pod krawatem i z neseserem w ręku. Nie spełni ich amerykańskiego snu. Bo Sebek – tak jak one –siedzi w Ameryce nielegalnie" – kwituje autorka.
W swoje książce Malesa opisuje też losy Danuty, której syn zginął w Iraku. Wciąż, mimo upływu tylu lat, nie może się ona pogodzić ze stratą dziecka na wojnie. A jej samochód, sfatygowany, biały SUV, wygląda jak mobilne muzeum pamięci Jakuba Kowalika. Dziś mówi, że chciałaby tam pojechać i ruszyć śladami syna. "Może uda jej się porozmawiać z ludźmi, których tam poznał. Może opowiedzą jej prawdę, której sama nie zdołała ustalić. Może na miejscu są jacyś świadkowie dramatu, który rozegrał się 12 maja 2003 roku. Nie umie się pogodzić z tym, że ciągle w jej głowie więcej jest pytań niż odpowiedzi" – zauważa.

Jak kolega Zenka Martyniuka radzi sobie w Nowym Jorku?
Ciekawe, ile osób jeszcze pamięta kolejnego z bohaterów? Kto wie, może gdyby został w kraju, jego losy potoczyłyby się inaczej? I byłby tak sławny i bogaty jak jego kolega z dawnych czasów – Zenek Martyniuk. Tak, on też był piosenkarzem disco polo, ale gdy wraz z końcem lat dziewięćdziesiątych moda minęła, do drzwi zapukał kryzys. "Coraz więcej muzyków pakowało manatki i przeprowadzało się tam, gdzie kryzysu (ale i disco polo) brak. Do Stanów. Do normalnej, bardziej prozaicznej pracy, ale przynajmniej za dolary. Wyjechały chłopaki z Milano. Wyjechał Model MT. Marek pojechał za nimi. I o to chłopaki z grupy mają dziś do niego żal. O to, że zwiał" – pisze autorka książki "Ameryka.pl Opowieści o Polakach w USA".


Co dziś Marek robi w USA? Ma czyste ubrania. Jest ogolony. Nie nosi tobołów, tylko plecak. Pachnie perfumami Hugo Bossa. Codziennie zamawia kawę w Starbucksie. Potem czyta wiadomości z Polski na nowym modelu iPhone’a. Wcale nie widać, że od lat jest bezdomnym. "Patrząc stereotypowo, nie da się nie myśleć o tym, że w całej tej Marka bezdomności absurd goni absurd" - pisze dalej.
Nie dość, że nie ma dachu nad głową, to jeszcze stracił też obie nogi. Dziś śpiewa na ulicach, zbierał w ten sposób na tak upragnioną protezę. A co potem? "Muszę być sprawny i z protezą wrócić do Polski. Muszę mieszkać w Białymstoku. Śpiewać, grać, być stróżem, wszystko jedno. Nie mogę zamieszkać z mamą i być zdanym na jej łaskę, bo na wsi to ja żadnej roboty nie znajdę" – mówi w rozmowie z autorką. Ale do kraju wciąż nie wrócił.

Syn legendarnego rysownika pracuje w NASA
Na drugim biegunie jest historia Artura – w USA od 1975 roku. Syn legendarnego rysownika, którego kojarzą miliony rodaków – Papcia Chmiela. Ale w nowym kraju wcale nie miał dzięki temu wiele łatwiej. Zaczynał praktycznie od zera. Przed laty, przyszły menedżer misji kosmicznych w NASAkosił Amerykanom trawniki i malował ich domy. Los się do niego uśmiechnął, ale i sukces ma swoją cenę.
Malesa przytaczając jego opowieść, pisze wprost – tu wkraczamy w ciemną strefę mitu, czyli prawdę, którą self-made meni wolą zachować dla siebie. Kiedy człowiek dostaje od losu dosłownie wszystko, to w ramach tego wszystkiego w pakieciku tych dobrodziejstw (nazywanych przez Amerykanów goody bag) zawsze zachomikuje się jakieś obrzydlistwo.


– Może to dlatego, że w pracy ciągle muszę myśleć o worst--case scenario? O wszystkim najgorszym, co może się wydarzyć? O tym, co się może popsuć, przepalić, stopić albo zerwać? Takie myślenie się potem trochę do życia przenosi, nie ma siły. I mnie się przeniosło. Wpadłem w depresję. Dziś widzę, że w poważną. Myślałem o tym, żeby się zabić. Nie żartuję. Bardzo dużo wtedy myślałem i analizowałem. A ludzie, którzy cały czas analizują wszystko dookoła, mają tendencję do tego, by być bardziej nieszczęśliwi – mówi sam Artur
Co więcej, jego słynnemu ojcu nigdy szczególnie nie imponowało, że syn pracuje w NASA. Jak wspomina, gdy cokolwiek mu opowiadał o swojej pracy, ten zawsze odpowiadał: "Byś lepiej książkę napisał. Coś, co zostanie po tobie". Na szczęście i to się zmieniło – dziś Papcio Chmiel ma już 95 lat i jego syn na szczęście usłyszał od niego kilkukrotnie słowa, o których marzył. Co więcej, Henryk Chmielewski uznał zasługi syna najlepiej, jak tylko potrafił – znajdując mu miejsce w swoim komiksie. W nowym wydaniu Księgi trzeciej przygód Tytusa, Romka i A’Tomka pojawia się postać Artura.


A miał być teatr…
29 kwietnia 1983 roku niespełna 30-letni Emil Warda pojawił się na warszawskim lotnisku. Bagaż? Plecak, a w nim dosłownie kilka rzeczy - para butów, dżinsy, kurtka – taka, jaką nosili amerykańscy żołnierze – i dużo książek. Dziś, już jako Emil Varda, prowadzi Waverly Inn – ekskluzywną restaurację w Nowym Jorku, w której regularnie bywają najbardziej znani i wpływowi mieszkańcy USA.
Chciał robić teatr, a wybrał gastronomię. Skąd ta zmiana? "Małżeństwo z rozsądku. Z rozsądku. Tym jest dla mnie restauracyjny biznes" – mówi krótko. I zwraca uwagę na kolejny problem emigranta – samotność. "Ja tu nigdy nie przestałem być samotny. Rodzimy się samotni i umieramy sami, ale w Nowym Jorku tę samotność odczuwa się najboleśniej. Ponieważ jest się w tłumie. Ci wszyscy popierd..., którzy tutaj żyją, są popierd... właśnie przez samotność. Tu się w ogóle nie ma prywatności" – mówi na łamach książki Doroty Malesy.


Po zmianach ustrojowych myślał nad powrotem do kraju. Odbił się jednak od ściany - z większością dawnych kolegów z "partyzantki" nawet się nie spotkał. Nie znaleźli dla niego czasu. "Moi koledzy spod celi byli już zupełnie innymi ludźmi. Pozajmowali bardzo wysokie stanowiska, stali się szefami. Wszyscy mówili wyłącznie o skoku na kasę. O niczym innym" – tłumaczy.
"Chciałem być w Polsce potrzebny. Ale nie chciałem się przepychać. Może oni pomyśleli, że wyjeżdżając, pokpiłem sprawę? Poczułem się jak w rosyjskiej tradycji lisznyj czelowiek. Zbędny człowiek (...) To wtedy wróciłem do Stanów Zjednoczonych, odsunąłem robienie teatru i zacząłem robić pieniądze na restauracjach" – przyznaje Varda.
Prawdopodobnie za kilka lat wróci z rodziną do Europy. Ale chyba nie do Polski. "Mam tu takiego jednego przyjaciela. On jest czarny, wyszedł z getta. I on mówi, że jak się wyjdzie z getta, to trzeba wszystkie nici odciąć, żeby ono cię nie wciągnęło z powrotem. I chyba ma rację. – Nie żałuje pan tego, że poszedł restauratorską drogą? To był dobry wybór? – Jedyny. – Dał panu szczęście? – Nie ma czegoś takiego jak szczęście. Szczęście to jest dążenie, dochodzenie, podróż. Droga, odyseja. Szczęście jest jak pływanie w oceanie. Jakby się za długo w nim siedziało, to by się rozmokło. Ja jestem mistrzem kompromisu" – kończy swoją opowieść.
W tekście wykorzystano, dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak, fragmenty książki Doroty Malesy "Ameryka.pl Opowieści o Polakach w USA". Swoją premierę miała ona pod koniec lutego.