SEARCH
Phone orders. Call: 773.282.4222
Browse
Polonium
Motion Trio, Leszek Mozdzer Warner Music Poland, 2013 Nośnik: 1 płyta CD format MP3
List price: $19.95(Save 10% off)Online price: $17.96
„Płyta Polonium jest zarówno dla mnie, jak i dla całego Motion Trio, spełnieniem wieloletnich marzeń, by na jednym krążku zawrzeć dzieła największych kompozytorów polskich drugiej polowy XX wieku – Witolda Lutosławskiego, Wojciecha Kilara, Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego) – w dodatku wykonać je na akordeonach i jeszcze mieć szczęście gościć na płycie Leszka Możdżera w partii solowej koncertu H. M. Góreckiego. Dla mnie jest to absolutnie nowe spojrzenie na muzykę mistrzów. Tytuł płyty – Polonium – zaczerpnąłem od łacińskiej nazwy radioaktywnego pierwiastka Polon, odkrytego przez Marię Skłodowską-Curie i nazwanego tak na cześć Polski. Polonium jest dowodem na to – a jest to moje credo towarzyszące 17-letniej już działalności zespołu – że trio akordeonowe jest klasycznym składem wykonawczym, podobnie jak orkiestra kameralna czy kwartet smyczkowy. Jestem przekonany, że jest to skład na miarę XXI wieku. Myślę, że dobierając w ten sposób utwory na płytę, później aranżując na trzy akordeony, by w końcu wspólnie z Motion nagrać materiał w studio, udało się uchwycić wyjątkową polską emocjonalność z jej fobiami, przeoraną historią ale i godnością, przywiązaniem do tradycji, polskim lękiem przed „innymi”, samotnością, przyszłością a jednocześnie z ogromną, często irracjonalna nadzieją. Staraliśmy się, aby była to bardzo głęboka i mocna płyta i wierzę, że ten cel udało nam się osiągnąć” – Janusz Wojtarowicz

MOTION TRIO to polskie trio akordeonowe założone przez Janusza Wojtarowicza, twórcę idei, w której zespół ten, niczym kwartet smyczkowy, staje się klasycznym składem wykonawczym.

Janusz Wojtarowicz (autor większości kompozycji wykonywanych przez Motion Trio), Paweł Baranek i Marcin Gałażyn to światowej klasy akordeoniści wykorzystujący w swej twórczości wszelkie zalety i możliwości brzmieniowe akordeon.

Laureaci wielu prestiżowych nagród m.in.: Grand Prix 4. Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego i Deutsche Shallplatten Kritik, zdobyli uznanie krytyków i publiczności koncertując w 36 krajach świata, na wszystkich kontynentach. Współpracowali m.in. z Krzysztofem Pendereckim, Michaelem Nymanem, Bobbym McFerrinem, Janem A.P. Kaczmarkiem, Leszkiem Możdżerem, Michałem Urbaniakiem, Tomaszem Stańko, Trilokiem Gurtu.

Na przestrzeni ostatnich lat Janusz Wojtarowicz wraz z zespołem, prowadził kursy mistrzowskie m.in. w londyńskiej Royal Academy of Music, Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris czy University of Chicago.

W styczniu 2008 Motion Trio wystąpiło z entuzjastycznie przyjętym koncertem w nowojorskiej Carnegie Hall, prezentując muzykę Pendereckiego, Góreckiego, Kilara oraz własną. Rok 2008 zespół zakończył koncertem w wiedeńskim Konzerthaus. Natomiast początek 2009 roku przyniósł pasjonującą współpracę z Michaelem Nymanem i wspólny koncert Michael Nyman Band i Motion Trio w londyńskim Barbican Center. We wrześniu 2009 Motion Trio nagrało płytę z Michaelem Nymanem, na której znalazły się najsłynniejsze kompozycje tego brytyjskiego kompozytora w aranżacjach Janusza Wojtarowicza.

Rok 2010 zespół otworzył koncertami w ramach festiwalu La Folle Journee, prezentując muzykę Fryderyka Chopina. W czerwcu 2010 ukazał się album MOTION TRIO – CHOPIN nagrany podczas festiwalu. Udział w kolejnej edycji La Folle Journee, zaowocował płytą MOTION TRIO – BRAHMS and LISZT and... Rok 2011 to jubileusz 15-lecia działalności zespołu. Podczas koncertów otwierających rok jubileuszowy Artyści zostali uhonorowani odznakami Honoris Gratia przez Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego. W maju 2012 ukazała się studyjna płyta Motion Trio poświęcona muzyce kompozytorów rosyjskich.

„Trio polskich akordeonistów drwi z wszelkich przyzwyczajeń i tradycyjnego sposobu gry na akordeonie, przenosi instrument w przyszłość bez jakichkolwiek efektów elektronicznych” – pisał francuski Le Monde, a wtórował mu Francuski Liberation pisząc: „Ci, którzy postrzegają akordeon jako instrument przestarzały, po koncercie Motion Trio radykalnie zmieniają swój pogląd..”. Frankfurter Allgemeine Zeitung napisał: „Trio gra po mistrzowsku przy pomocy sugestywnych brzmień...”, a w Gazecie Wyborczej mogliśmy przeczytać, że: „To zupełnie nowy muzyczny byt, doskonały przykład współczesnej kameralistyki polskiej”.

Motion Trio gra na akordeonach Pigini Sirius Millenium, ufundowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Skład Zespołu:
Janusz Wojtarowicz
Paweł Baranek
Marcin Gałażyn
Polecamy
KOA Katarzyna Skrzynecka 2005 Nośnik: CD
* Sale of the Week *
List price: $9.95(Save 50% off)Online price: $4.98
* Sale of the Week *
List price: $9.95(Save 50% off)Online price: $4.98
* Sale of the Week *
List price: $9.95(Save 50% off)Online price: $4.98
* Sale of the Week *
List price: $9.95(Save 50% off)Online price: $4.98
* Sale of the Week *
List price: $9.95(Save 50% off)Online price: $4.98
* Sale of the Week *
List price: $9.95(Save 50% off)Online price: $4.98
* Sale of the Week *
List price: $9.95(Save 50% off)Online price: $4.98
ACIDOFILIA Acid Drinkers 2002 Nośnik: CD
* Sale of the Week *
List price: $9.95(Save 50% off)Online price: $4.98