SEARCH
Phone orders. Call: 773.282.4222
Browse
Przy stole z tyranem
Christian Roudaut ZNAK KONCEPT, 2022 Strony / Pages: 272, miękka oprawa ISBN: 978-83-240-8402-9
List price: $25.95(Save 15% off)Online price: $22.06
Powiedz mi, co jesz, a powiem ci, jakim jesteś dyktatorem.
Na talerzu tyrana, między kawiorem a pasztetową, kryją się jego pragnienia, motywacje, obsesje, lęki i kompleksy zakorzenione jeszcze w dzieciństwie. Kryje się jego prawdziwe Ja.
Od fanatycznego wegetarianizmu Hitlera, który dyktator tłumaczył wstrętem, jaki wzbudzały w nim rzeźnie, po napawające grozą kolacje na Kremlu, z których można było trafić prosto do Łubianki. Od zakrapianych przyjęć Husajna po imperialne bankiety Bokassy. Od rewolucyjnej chłopskiej diety Mao po obiadowe ekscesy Ceausescu - ta książka uchyla drzwi kuchni i jadalni największych despotów XX wieku, odsłaniając tajemnice ich krwawych rządów.
Czy Bokassa naprawdę był ludożercą?. Co się stało z żydowską kucharką Hitlera i jego plutonem testerek potraw?. Dlaczego Mao nigdy nie korzystał z toalety, a Ceausescu ukradkiem zrzucał jedzenie pod stół?. Dlaczego żona Stalina popełniła samobójstwo po kolacji, w czasie której odmówiła wzniesienia toastu?. Jakie danie Husajn przyrządzał samodzielnie dla swoich ochroniarzy?
Pełna soczystych i pikantnych anegdot opowieść pozwoli poczuć groźną, a czasem tragikomiczną atmosferę panującą przy stołach despotów.
Potrawy i dekoracje się zmieniają, ale strach nigdy nie wychodzi z menu."Tytułowy stół to tylko pretekst. Menu to jedynie kanwa opowieści. Dziennikarzom i historykom często wystarcza cytowanie jadłospisów dyktatorów, Roudaut patrzy jednak szerzej i zagląda głębiej. Z garnków i talerzy wyłaniają się obrazy wielkiej polityki, bezlitosne portrety psychologiczne i zadziwiające przykłady splotów losów świata ze splotami jelitowymi tyranów."/Łukasz Modelski, historyk, dziennikarz, autor książek i programów o historii kuchni/
Christian Roudaut jest francuskim dziennikarzem, autorem kilku książek non fiction i reportaży telewizyjnych. Mieszka w Paryżu, współpracuje z kanałami telewizyjnymi Arte, France 5 i dziennikiem "Le Monde". Wcześniej pracował w Wielkiej Brytanii jako zagraniczny korespondent Radio France.