SEARCH
Phone orders. Call: 877.567.BOOK
773.282.4222
Browse
Druga Rzeczpospolita w 100 przedmiotach
Andrzej Federowidcz FRONDA, 2019 Strony / Pages: 400, miękka oprawa ISBN: 978-83-8079-482-5
List price: $29.95(Save 15% off)Online price: $25.46
Rzeczpospolita trwała zaledwie 20 lat, ale wciąż budzi fascynację. Nic dziwnego - w historii Polski niewiele było okresów tak wielkiej kreatywności i mobilizacji we wszystkich możliwych dziedzinach. Pozbawiony państwa naród po 123 latach musiał wymyślić je na nowo. I zrobił to, począwszy od państwowej symboliki, publicznych gmachów, szkolnych podręczników i masowych organizacji poprzez mundury i broń dla wojska aż po najdrobniejsze przedmioty codziennego użytku.
Polacy w dwudziestoleciu żyli, kochali, bawili się i pracowali jak inni ludzie tej epoki, ale robili to we własnym, niepowtarzalnym i niespotykanym gdzie indziej stylu.
Świadectwem tego okresu w dziejach Polski są towarzyszące im przedmioty. Zwyczajne i niezwyczajne zarazem. Każdy z nich opowiada bowiem historię, którą trudno zrozumieć bez właściwego kontekstu. Dlatego książka ta nie jest zwykłym albumem ze zdjęciami. To nowy sposób opowiedzenia dziejów społecznych, politycznych, wojskowych, technicznych i kulturalnych II Rzeczypospolitej poprzez przedmioty, które identyfikują ją jako odrodzone, niepodległe i pełne młodzieńczej energii państwo. Lalka szrajerka "Shirley Temple " i odbiornik radiowy Detefon, Koziołek Matołek i inne polskie komiksy, Bombowiec Łoś , myśliwiec p-11c, pistolet vis i pojazdy pancerne z peryskopem odwracalnym Rudolfa Gundlacha, Reklamy; "Cukier krzepi", Polskiego Fiata 508 i Olla Gum, Wieżowiec Prudential i obrotowy parkiet restauracji Adria, Port w Gdyni i transatlantyk Batory, Podkładka pod kufel z reklama? piwa Haberbusch i Schiele , opakowanie papierosów Egipskie, Sławojka - toi-toika wszechczasów, Luxtorpeda - polskie pendolino lat 30. i Piękna Helena Pm 36-1, Płyta wytwórni Syrena-Electro z nagraniem orkiestry Golda i Petersburskiego, Motocykl Sokół , kamper na podróż dookoła świata i walcarka Tadeusza Sedzimira, Meble w stylu art déco i naczynia z cukierni Ziemiańska, Dworzec Główny w Warszawie i Sala Sejmu Slaskiego, Polscy projektanci z czasów dwudziestolecia przebojem wdarli się do światowej elity. Jak nikt potrafili łączyć modne wówczas trendy modernizmu czy art deco z motywami oddającymi wielokulturowy charakter młodego państwa. Dlatego przedstawione w tej książce przedmioty są nie tylko "kamieniami milowymi" historii II Rzeczypospolitej - potrafią zachwycać do dziś.