SEARCH
Phone orders. Call: 877.567.BOOK
773.282.4222

New York Times" znowu krytycznie o Papieżu Informacje agencyjne: PAP 4/6/2005 12:00:00 AM Zródło: Gazeta Wyborcza
New York Times" znowu krytycznie o Papieżu
PAP 06-04-2005,
Dziennik "New York Times", który nazajutrz po śmierci Papieża zamieścił o nim artykuł redakcyjny pomijający jego rolę w zakończeniu zimnej wojny, we wtorek ponownie opublikował krytyczny materiał o zmarłym.

W tekście zatytułowanym "Cena nieomylności" (papieskiej) Thomas Cahill pisze, że chociaż Jan Paweł II "z pewnością będzie pamiętany jako jedna z wielkich politycznych postaci naszego wieku" ponieważ decydująco przyczynił się do upadku komunizmu, to jednak "nie był wielkim religijnym przywódcą".

Autor ma pretensję do polskiego Papieża, że przywrócił surową dyscyplinę w kościele katolickim, rozluźnioną za jego poprzednika Pawła VI, i odsunął od duszpasterstwa liberalnych teologów-dysydentów, takich jak Hans Kueng i Leonardo Boff.

Mianując kardynałami konserwatywnych biskupów zajmujących negatywne stanowisko w sprawach aborcji antykoncepcji, rozwodów, małżeństw homoseksualistów, kapłaństwa kobiet i marksizmu, Ojciec Święty - zdaniem Cahilla - obsadził wysokie stanowiska w hierarchii "bezmyślnymi potakiwaczami i intelektualnymi miernotami".

Jan Paweł II --według autora - należy do tradycji "agresywnego papizmu" w kościele, wyrazem którego było ogłoszenie w 1870 r. na I Soborze Watykańskim dogmatu o nieomylności papieża.

Powrót do tej tradycji po przejściowej liberalizacji kościoła na II Soborze Watykańskim jest - jak twierdzi - główną przyczyną laicyzacji na Zachodzie, pustoszenia tam kościołów i spadku powołań kapłańskich.