Czas serca Listy
Ingeborg Bachmann Paul Celan a5, 2010 Strony / Pages: 400, miękka oprawa ISBN: 978-83-61298-25-0
List price: $29.95(Save 50% off)Online price: $14.98

Książka Herzzeit. Ingeborg Bachmann - Paul Celan. Der Briefwechsel ukazała się w Niemczech dwa lata temu i stała się jedną z najważniejszych publikacji roku. Michael Braun pisał o niej wówczas w "Der Tagesspiegel":
"Dramatyczne, głęboko wstrząsające świadectwo miłości, które żadnego czytelnika nie pozostawi obojętnym". Andrea Stoll zauważała: "Nigdy kochankowie nie walczyli o słowa bardziej desperacko i do utraty tchu. W korespondencji Bachmann i Celana prywatność zyskuje znaczenie polityczne i historycznoliterackie".

Rozpisywano się o tej publikacji na blogach: "literacka sensacja", "najbardziej ekscytująca publikacja dekady". Nie są to słowa przesadne. Do czasu wydania listów (a długo mówiło się, że nastąpi ono dopiero w 2023 roku) nieznane były żadne pewne szczegóły relacji Bachmann i Celana - pary należącej do najważniejszych poetów języka niemieckiego poprzedniego wieku.

1 listopada 2010 korespondencja ukaże się pod tytułem Czas serca Listy nakładem wydawnictwa a5 w przekładzie Małgorzaty Łukasiewicz. W ten sposób włączymy się w europejskie obchody - nie ogłoszonego oficjalnie - roku Celana (90 lat mija właśnie od jego urodzin w Czerniowcach na dzisiejszej Ukrainie, 40 lat od jego samobójczej śmierci w Sekwanie).