JEDWAB
Alessandro Baricco Wydawnictwo Czytelnik, 2006 Strony / Pages: 106, miękka oprawa ISBN: 83-07-02965-1
List price: $16.95(Save 15% off)Online price: $14.41

"Jedwab" Alessandra Baricco to jedna z najgłośniejszych powieści włoskich ostatnich lat i światowy bestseller. Książka o miłosci, ale nie tylko. Jest tu także pragnienie i cierpienie. I mnóstwo muzyki.

Zadziwiająca sprzeczność tkwi w tej maleńkiej jak diamencik powieści: nie wiemy nic i jednocześnie rozumiemy wszystko, kiwając głową nad ostatnim zdaniem książki.
"Jedwab" to powieść totalna i skończona, tak jak skończonym wszechświatem jest "Mistrz i Małgorzata" Bułhakowa i tak jak skończoną historią jest "Opowieść wigilijna" Karola Dickensa.
Nikt, w żaden sposób nie odda lepiej magii Świąt Bożego Narodzenia i nikt nie napisze nic więcej o alchemii miłości. Baricco bowiem, w niepozornie małym tygielku, takim na byle co, wydestylował metal lżejszy od powietrza: opowieść, która zawiera w sobie wszystkie opowieści świata.
Bo czym jest "Jedwab"? Wszystkim naraz: to prawdziwy borgesowski Alef.

Są pisarze piszący o czymś. I są pisarze piszący coś. Baricco niewątpliwie należy do tych drugich.

Harve Jancour jest handlarzem jedwabiem. A właściwie handlarzem maleńkimi jajeczkami w kolorze żółtym i szarym, maleńkimi i nieruchomymi, zdawałoby się, że martwymi, jajeczkami, których tysiące mieszczą się w jednej dłoni; jest handlarzem jedwabnikami, które dopiero kiedyś wysnują jedwab.
Harve ma 32 lata i żonę Helene o pięknym głosie, którą bardzo kocha. Wiedzie spokojną egzystencję, nie pragnie niczego więcej, nie ma specjalnych oczekiwań, niczego nie chce od życia. Pewnego dnia wszystkie jajeczka giną od nieznanej zarazy i Harve musi wyruszyć w długą, ciężką i niebezpieczną podróż do Japonii – po jedwabniki, których wywiezienie z kraju grozi śmiercią.
To nie jest powieść, twierdzi autor. To jest historia. A o czym? Można by powiedzieć, że o miłości, o dwóch rodzajach miłości: tej spokojnej i bezpiecznej, oraz tej namiętnej, wrzynającej się w pamięć, nie do zapomnienia. Można by powiedzieć, że to opowieść o tęsknocie. Albo że to opowieść podróżna. A może opowieść o produkcji jedwabiu? To wszystko byłoby prawdą i nieprawdą jednocześnie. Tak naprawdę to opowieść dziewiętnastowieczna, która ma swoją własną muzykę, która przelewa się przez słowa jak jedwab przez palce – jedno i drugie trudno uchwycić.
Baricco to minimum słów, ale maksimum treści, oszczędność słowa; Baricco to włoski Quignard, a "Jedwab" kojarzy mi się nieodparcie z "Wszystkimi porankami świata": formą, treścią, obecnością przesłania między wierszami, które czytelnik musi sobie dopowiedzieć sam. Aluzje, dwuznaczności, oszczędność w opisach. Tu mamy tylko prostą historię, bez wnikliwych analiz, bez oceniania i sądzenia jej bohaterów. Osądzić możemy ich sami, ale czy powinniśmy?

Mówi się, że to powiastka dla smakoszy. A że to bestseller, dowiedziałam się już po przeczytaniu. Czym różni się Baricco od Quignarda i dlaczego "Jedwab" jest bestsellerem, a "Wszystkie poranki świata" nie? Nie umiem odpowiedzieć na te pytania, ale może Wam się uda? Warto spróbować.
Promocja Tygodnia / Sale of the Week

Inne tytuly / Other titles
Panna mloda Alessandro Baricco Sonia Draga, 2019 Strony / Pages: 256, miękka oprawa ISBN: 978-83-8110-300-8
List price: $22.95(Save 15% off)Online price: $19.51

Mr Gwyn Alessandro Baricco Sonia Draga, 2019 Strony / Pages: 264, miękka oprawa ISBN: 9788381105156
List price: $22.95(Save 15% off)Online price: $19.51