Rzeka krwi
Podroz do peknietego serca Afryki
Tim Butcher Carta Blanca , 2009 Strony / Pages: 328, miękka oprawa ISBN: 978-83-61444-62-6
List price: $19.95(Save 50% off)Online price: $9.98

- Chcesz tam iść?
- Chcę dotrzeć do rzeki Kongo.
- Drogą lądową?
- Tak.
- Moja rodzina pochodzi z wioski leżącej na drodze do rzeki, ale nie udało nam się tam przedrzeć przez ponad dziesięć lat. Jak tobie się to uda?
- Na motocyklu i z odrobiną szczęścia.
- Jesteś biały, będziesz potrzebował czegoś więcej niż szczęścia.

Kiedy Tim Butcher, korespondent gazety"The Daily Telegraph", został w 2000 roku wysłany do Afryki, szybko pochłonęła go obsesja na punkcie legendarnej rzeki Kongo. Podróżnik wpadł na pomysł, by odtworzyć słynną XIX-wieczną wyprawę Henry'ego Mortona Stanleya, który podążał wówczas wzdłuż rzeki, odkrywając nieznane Europejczykom tajemnice Afryki. Butcher wyruszył w swoją podróż wyposażony tylko w plecak i kilka tysięcy dolarów ukrytych w butach. Poruszał się przy użyciu różnych pojazdów: na motocyklu, kanoe, łodzi, i korzystając z pomocy wielu osób - od pracowników ONZ po przewodnika- -pigmeja. Podróż Butchera była nadzwyczajnym wyczynem, ale jednocześnie stanowiła pretekst do opowiedzenia niezwykłej historii Demokratycznej Republiki Konga, nierzadko dramatycznej, tragicznej i krwawej. Jest także próbą zrozumienia specyfiku kontynentu afrykańskiego.

Bieguny to książki o podróżach i poznawaniu świata. Relacje z wypraw do najbardziej niebezpiecznych i zapomnianych terytoriów na kuli ziemskiej i fascynujące historie z miejsc pozornie dobrze znanych. Opowieści o ludziach i ich losach, zaskakujące przemyślenia na tematy kulturowe i obyczajowe, a także poruszające przygody.

Bieguny to próba spojrzenia na świat oczyma wytrawnych podróżników, dziennikarzy i korespondentów. Poważnie i humorystycznie. Na tle historycznym i z przymrużeniem oka.